Ballina / KURIOZITETE / Zonja Vdekjeprurëse që vrau 309 nazistë, snajperistja Pavlichenko

Zonja Vdekjeprurëse që vrau 309 nazistë, snajperistja Pavlichenko

Lyudmila Pavlichenko konsiderohet si femra më e suksesshme si snajperiste në histori.

Ajo është gruaja më vdekjeprurëse gjatë Luftës së Dytë Botërore, gjatë së cilës ajo vrau 309 ushtarë e oficerë të lartë nazistë.

E cilësuar si Zonja Vdekjeprurëse, fotot e saj historike bardhezi dhe të shoqeve të saj së fundmi janë shndërruar me ngjyra nga rusja Olga Shirnina.

 

Check Also

pula e shtrenjtë

Ja pula më e shtrenjtë në botë?

Një qytezë e vogël në lindje të Francës mund të duket si një rrugë e …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *