Ballina / KURIOZITETE / Zonja Vdekjeprurëse që vrau 309 nazistë, snajperistja Pavlichenko

Zonja Vdekjeprurëse që vrau 309 nazistë, snajperistja Pavlichenko

Lyudmila Pavlichenko konsiderohet si femra më e suksesshme si snajperiste në histori.

Ajo është gruaja më vdekjeprurëse gjatë Luftës së Dytë Botërore, gjatë së cilës ajo vrau 309 ushtarë e oficerë të lartë nazistë.

E cilësuar si Zonja Vdekjeprurëse, fotot e saj historike bardhezi dhe të shoqeve të saj së fundmi janë shndërruar me ngjyra nga rusja Olga Shirnina.

 

Check Also

Meksikë: Zbulohet liqeni nën det

Në Gjirin e Meksikës, thellë nën sipërfaqen e detit, fshihet një liqen i pazakonshëm. Secili …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *