palmerston north stacioni policor ne zelanden e re

Zelandë e Re: Vidhen 11 armë nga stacioni policor

Personi i panjohur ka vjedhur 11 armë nga stacioni policor në Zelandën e Re. Disa nga këto armë i ishin dorëzuar vullnetarisht autoriteteve pak pas sulmit në Christchurch, theksojnë zyrtarët policorë.

Organet e rendit janë vënë në kërkim të të dyshuarit , i cili iku sapo u vërjet në oborrin e stacionit policor në Palmerston North.

Automjeti u zbulua por personi që kreu këtë vjedhje ndodhet edhe më tej në arrati, thotë  inspektorja Sarah Stewart, sipas të cilës ngjarja ndodhi të enjtë në mbrëmje.

inspektorja Sarah Stewart
Inspektorja Sarah Stewart

Jo moti rreth 50 persona kanë vdekur dhe 20 të tjerë janë plagosur rëndë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në dy xhami në qytetin, Kristçërch (Chrischurch).  /infoglobi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.