Zbulohet vazo me ‘lëngun misterioz’ në varret 2000 vjeçare

Arkeologët kinezë kanë zbuluar brenda varreve 2000 vjeçare vazo në formë mjellmash, të cilat mbajnë 3 litra të një lëngu misterioz.

Kërkues nga institute Sanmenxia Archaeology Institute në provincën Henan në Kinën qendrore e lajmëruan zbulimin në 21 maj. Tashmë ata po zhvillojnë testime për të zbuluar se çfarë lëngu është.

Vazoja në formën e mjellmës u gjet brenda nëj varri, së bashku me shumë element të tjerë si një helmet dhe një shpatë.

Besohet se varrosje e personave me këtë vazo ishte një rit shumë i shpeshtë, prandaj zbulimi i substancës që ajo mban është shumë i rëndësishëm për kërkuesit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.