Ballina / Galeria / Zbulohet thesari mesjetar
thesari_infoglobi

Zbulohet thesari mesjetar

Një thesar i madh është zbuluar gjatë një gërimi në Abbey të Cluny.

Gjatë gërmimeve në një ndërtetsë të vjetër janë gjetur 2.200 monedha argjendi, 21 florinj, 1 unazë floriri me vulë dhe objekte të tjera argjendi. Thesari mesjetar i përket shekullit të 12-të.

“Në fillim menduam se ishte bronz dhe pastaj vumë re se ishte një monedhë. Pastaj vumë re se kishte shumë monedha,”-tha Clarisse Couderc, student në universitetin francez që gjeti thesarin e çmuar.

Në unazë ishte vendosur një gërmë që përfaqëson një perëndi apo një perandor të lashtë që daton nga Perandoria Romake.

1_infoglobi

2_infoglobi

3_infoglobi

4_infoglobi

Check Also

veturat_infoglobi

Këto janë 5 veturat më të shtrenjta qeveritare në botë

Kur bëhet fjalë për njerëzit e pushtetshëm nga qeveri të ndryshme anë e kënd botës, …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *