Ballina / Kulturë / Zbulohet një kishë mesjetare në Kamenicë

Zbulohet një kishë mesjetare në Kamenicë

Rreth 20 kilometra larg Kamenicës, në fshatin Lisockë, disa gërmues kanë zbuluar një kishë të vjetër.

Por për arkeologun Shaban Berisha, i cili vepron në këtë pjesë të vendit, pjesa e parë e objektit mund të ketë qenë tempull, pasi për këtë flasin rozetat, të cilat janë të gdhendura në mure.

Por, sipas tij, komuna asnjëherë nuk është interesuar për këto monumente.

Në Komunë nuk kanë qenë të informuar rreth këtyre gërmimeve dhe as nuk kanë informacion se kush janë gërmuesit.

Por ata shprehen të gatshëm për restaurimin e këtij objekti.

“Sipas informacioneve të para, arkeologët vlerësojnë se kisha i takon kohës mesjetare dhe ngjason me ato bregdetare”.

Instituti Arkeologjik i Kosovës menjëherë ka filluar të punojë në këtë lokacion.

Sipas Rexhës, ky monument do të gëzojë mbrojtje ligjore dhe se shumë shpejt do të fillojnë me gërmime shtesë në këtë lokacion, ku do të jepen informata të sakta sa i përket kohës së ndërtimit të këtij objekti të kultit.

Check Also

këngët

Këngë të viteve 1800 për nuset e Shqipërisë veriore

Hyacinthe Hecquard (Iasint Ekuar), konsull i Francës në Shkodër, Kalorës i Legjionit të Nderit, në …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *