Ballina / TEKNOLOGJI / Zbulohet kodi sekret i Apple!
apple

Zbulohet kodi sekret i Apple!

Zbulohet kodi sekret i Apple! Nga ekspertët është cilësuar si rrjedhja më e bujshme në histori e informacionit.

Një përdorues, i cili ka mbetur anonim, ka arritur të zbulojë së fundmi një komponent kyç të kodit burimor të iOS në GitHub.

Tashmë Apple e ka tërhequr kodin, por jo përpara se miliona përdorues ta shkarkonin atë. Apple u detyrua të përdorte “Aktin Për Mbrojtjen e të Drejtave Dixhitale të Autorit” për të hequr kodin duke konfirmuar se ka qenë i vërtetë, transmeton tch.

Kodi i përkiste iOS 9.3 dhe është publikuar në Pranverë të 2016-ës. Ai quhej iBoot dhe siç emri sugjeron kontrollonte procesin e “boot-up” sa herë që ndizni iPhone.

Ndërsa mund të konsiderohet si diçka e madhe, rrjedhja e informacionit është gjithashtu e rrezikshme në këtë rast. Situata është kaq e ndjeshme saqë Apple paguan deri në 200,000 dollarë ata që gjejnë probleme sigurie në kodin në fjalë.

@Fluidi

Provo po ashtu

gjeniu qe e shpiku whats upin

Kush është gjeniu që shpiku WhatsApp-in

I lindur në varfëri në Europën komuniste, Jan Koum është gjeniu që shpiku një nga …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.