Ballina / Kulturë / Vuante nga një gjendje mjekësore e padiagnostifikuar
lana del ray, worner brothers, Visual Media, youtube, Lizzy Grant

Vuante nga një gjendje mjekësore e padiagnostifikuar

Lana del Rey, dikur rikuperohej nga varësia e alkoolit, tash një super artiste

Lana Del Rey, e lindur më 21 qershor 1985 njihet për muzikën e saj pop të prekshme, emocionuese që shpesh përfshin nostalgji për të kaluarën e Amerikës.

Del Rey së pari performoi nën emrin e saj të vërtetë të Lizzy Grant, por gjeti famë si Lana Del Rey në 2011 me një video muzikore të bërë për këngën “Video Games”.

Albumi i parë me hite të mëdha i Del Rey ishte “Born to Die” i cili doli në vitin 2012. Pavarësisht kritikave albumi shiti më shumë se 7 milion kopje në të gjithë botën dhe është certifikuar album platin nga RIAA. Del Rey ka marrë katër nominime për Grammy Award. “Lust for Life” u nominua si Albumi më i mirë Pop Vokal, ndërsa kënga e saj “Young And Beautiful” për filmin The Great Gatsby (2013) mori një nominim për këngën më të mirë të shkruar për Visual Media.

Këngëtarja është e njohur për zërin e saj unik dhe të pastër. Del Rey me hitet e saj ka marrë zemrat e shumë adhuruesve të muzikës në mbarë botën.

Ajo është duke thyer rekorde për klikime në  YouTube, ku videot e saj klasike si ‘Summertime Sadness’ janë rritur me 100 milion shikime secila.

Pas suksesit të hovshëm të ‘Born to Die’, ajo tronditi bazën e saj të re të fansave duke sugjeruar që ajo ishte bërë me muzikë për mirë.

Ajo kaloi dy vjet nga turneu i saj ‘Born to Die’ duke vuajtur nga një gjendje mjekësore e padiagnostifikuar. “Kjo është një pjesë e madhe e jetës sime: Unë thjesht ndjehem shumë e sëmurë shumë kohë dhe nuk mund ta kuptoj pse,” tha ajo dikur.

Prezantimi i saj i parë për të kënduar ishte në korin e kishës ndërsa jetonte në Liqenin Placid, N.Y., i cili është aty ku interesi i saj për muzikë u vendos së pari.

Emri i saj i lindjes është Elizabeth Woolridge Grant dhe në moshën 15 vjeçare ajo u dërgua në një shkollë me konvikt për të ndihmuar atë të rikuperohej nga varësia e alkoolit.

https://www.youtube.com/watch?v=Bag1gUxuU0g

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!