Ballina / Shëndet & Fitnes / Vini lugën në gjuhë dhe për 60 sekonda do të dini a jeni i sëmurë (Video)

Vini lugën në gjuhë dhe për 60 sekonda do të dini a jeni i sëmurë (Video)

Mos i shmangni kontrollet e rregullta të shëndetit tuaj, mund të ua shpëtojnë jetën.

Të gjithë ne e dimë sa është e rëndësishme të verifikojnë gjendjen shëndetësore, mirëpo vetëm një pjesë e vogël dëshiron të shkojë te mjeku.

Mënyra më e thjeshtë që të verifikoni a jeni i shëndetshëm, madje mund ta bëni edhe në shtëpi, transmeton Telegrafi.

Merrni një lugë të zakonshme dhe kalojeni nëpër gjithë sipërfaqen e gjuhës, duke mbledhur edhe pështymën.

Lugën futeni në qese të tejdukshme plastike, ekspozojani dritës së fortë (dritës së diellit apo të llambës).

Prisni një minutë dhe kontrolloni lugën.

Nëse luga është e pastër pa njolla dhe pa aroma të pakëndshme, do të thotë që nuk keni problem me shëndetin e organeve të brendshme.

Nëse është e pranishme aroma:

Myku – problemi me mushkëritë

Ëmbëlsi – mund të jetë fjala për diabetinAmoniak – Probleme me veshkat

 

@Fluidi

Provo po ashtu

A munden valët zanore të ndihmojnë për mjekimet e Alzaimerit

A munden valët zanore të ndihmojnë për mjekimet e Alzaimerit?

Membrana filtruese e enëve të gjakut që furnizojnë trurin, parandalon depërtimin në sistemin e qarkullimit …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.