angela merkel

Vetëizolohet Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka marrë vendimin për të qëndruar në karantinë në shtëpinë e saj, pasi ka pasur kontakte me një mjek që më vonë u testua pozitiv për koronavirus.

Zonja Merkel u informua pas një konference për shtyp të dielën se një mjek që i kishte bërë asaj një vaksinë të premten pasdite kishte rezultuar si bartës i virusit bëri të ditur zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert.

Zonja Merkel vendosi që menjëherë të qëndrojë e izoluar brenda shtëpisë e saj shtoi zoti Seibert. Ajo do të testohet rregullisht gjatë ditëve në vijim dhe do të vazhdojë të kryejë detyrat e saj si kancelare nga shtëpia tha ai.

Në Gjermani po ndërtohen spitale të përkohshme për t’i bërë ballë pandemisë. Autoritetet po përpiqen të ngrenë qendra të terapisë intensive që aktualisht kanë një kapacitet prej 28 mijë shtretërish. Të dielën në Gjermani u regjistruan më shumë se 23,129 raste personash të prekur nga virusi dhe 92 të vdekur. Zyrtarët gjermanë paralajmëruan se koronavirusi mund të godasë deri në 10 milionë persona në rast se nuk merren masat e duhura, përfshirë ajo që njihet si distancim shoqëror.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.