Ballina / Shkencë / Vazhdon studimi i universit, dalin në skenë dyshime të reja

Vazhdon studimi i universit, dalin në skenë dyshime të reja

Një forcë misterioze është menduar se e kontrollon më shumë se 68 për qind të universit. Gjithsesi, studime të reja me stimulus tregojnë që kjo farë “energji negative” nuk ekziston.

Studiuesit argumentojnë që zgjerimet e universit mund të ndodhin edhe pa këtë energji negative.

Pikërisht ky studim, i publikuar në “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”, argumenton që modele të universit dështojnë t’i adresohen ndryshimeve në strukturat e brendshme.

Në vend të kësaj modelet varen nga kualitetet a materies për të formësuar densitetin

“Pyetjet e Einstein në relativitetin e përgjithshëm që përshkruan zgjerimet e universit, janë shumë komplekse dhe për qindra vite nuk është gjetur zgjidhje për efektin e strukturave kozmike” ka thonë Dr. László Dobos nga Eötvös Loránd University.

Check Also

Këto viruse mund të zhdukin qytetërimin

Ekspertët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Kontrollin e …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *