Ushqimet e domosdoshme për tavolinat tuaja

Ushqimet e domosdoshme për tavolinat tuaja

Me ardhjen e stinës së vjeshtës, gradualisht ndryshon edhe menuja jonë ushqimore. Në fakt nuk është një. Janë disa ushqime, që dietologë të ndryshëm në mbarë botën, rekomandojnë që të mos mungojnë në tryezat tuaja, për shkak të vlerave ushqimore që posedojnë.

Mësoni cilat janë ato:

Mish me sheqer kaf dhe ketchup
Në këtë rast “bashkëpunimi” i sheqerit me ketchupin do ta bëjnë mishin më pikant

Mish qengji i pjekur
Me rozmarinë dhe paprika, kjo pjatë është e pamundur të mos pëlqehet nga ju.

Lazanja
Nuk do mjaftonte një ditë për të folur për të dhe shijen e saj…

Mish viçi
I shoqëruar me patate dhe karota, duhet të jetë pjata që do të shoqërojë vaktet tuaja 2-3 herë në javë.

Byrek me qumësht, mish pule dhe perime
Kombinimi i këtyre tre elementëve në një byrek, do ju plotësojë dhe do ju japë lëndët e nevojshme ushqyese.

Oriz
Gatimi i orizit me patate, qepë, karrota dhe mustardë do ju japë një shije të mrekullueshme në fund!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.