Ballina / Uncategorized (page 11)

Uncategorized

Deklaratat e pamatura politike po dëmtojnë marrëveshjet për koalicione

Formimi i Qeverisë së re të Kosovës mund të hyjë në një fazë krize nëse partitë politike nuk ulen në negociata për formimin e koalicionit dhe formulës së ardhshme qeverisëse. Kështu parashikojnë njohësit e zhvillimeve politike në Kosovë, sipas të cilëve, pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve parlamentare të 11 …

Lexo më shumë

SHBA do t’i shesin Rumanisë sisteme mbrojtjeje për 4 miliardë dollarë

Departamenti amerikan i Shtetit thotë se do të aprovojë shitjet e sistemeve mbrojtëse Patriot Rumanisë. Shitja është një shenjë tjetër që Bukureshti është i shqetësuar për rolin e Kremlinit në zonën e Detit të Zi. Raketa Raytheon Patriot “Departamenti i Shtetit dëshiron të aprovojë një shitje të mundshme pajisjesh ushtarake …

Lexo më shumë

McAllister: Varet nga Ballkani

BE është i gatshëm e me vullnet, megjithë problemet që ka, t’i pranojë shtetet e Ballkanit Perëndimor. Një Ballkan i stabilizuar sjell stabilitet në të gjithë Evropën, thotë eurodeputeti David McAllister për DW. Deutsche Welle: Ekonomia në shtetet e Ballkanit Perëndimor po zhvillohet mjaft pozitivisht, megjithëse kuota e papunësisë me …

Lexo më shumë

Shkencëtarët: Shfarosja e 6-të masive e tokës po ndodhë

Shkencëtarët konkludojnë: “Shfarosja biologjike që rezulton do të ketë pasoja serioze ekologjike, ekonomike dhe shoqërore. Njerëzimi në fund do të paguajë një çmim shumë të lartë për shkatërrimin e të vetmes bashkësi të jetës që njohim në univers”. Një “asgjësim biologjik” i kafshëve të egra në dekadat e fundit nënkupton …

Lexo më shumë