fbpx

Ullinj të mbushur me djathë

Minivakt i shkëlqyer para darkës, i kripur mjaftueshëm për t’iu shtuar dëshirën për të pirë dhe minimizuar efektet.

Përbërësit

60 gr djathë dhie (i freskët, në temperaturën e dhomës)

2 lugë djathë kaçkavall (i grirë hollë)

1 lugë erëza (si trumzë, majdanoz etj.)

1 thelpi hudhër (e vogël)

1 lugë çaji lëng limoni

kripë (e trashë)

piper

24 ullinj (të mëdhenj)

3 degë trumëz

2 spec i kuq (të thatë)

2 rripa të trashë lëkurë limoni

1/2 kupë vaj ulliri

Përgatitja

1.Përzieni djathin e dhisë, kaçkavallin, bimët aromatike, hudhrën dhe lëngun e limonit në një tas të vogël; hidhini kripë dhe piper.

2.Futeni mbushjen në një qese plastike të posaçme me gyp nxjerrës ose përdorni një qese të prerë në majë me gërshërë. Futeni mbushjen brenda ullinjve.

3.Vendosni ullinjtë në pjatë, degët e trumzës, specat dhe lëkurën e limonit dhe hidhjuni sipër vaj ulliri.

4.Për t’u bërë para: ullinjtë mund të marinohen 4 ditë përpara.

5.Mbulojeni dhe mbajini të freskët. Lërini në temperaturë dhome para servirjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.