fbpx

Turqia suspendon operacionet në Sirinë veriore

Turqia ka pranuar të suspendojë operacionin në Sirinë veriore, ka thënë zëvendëspresidenti amerikan Mike Pence, pas bisedave që kishte me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan.

Sipas tij, të gjitha operacionet ushtarake do të pauzohen për pesë ditë për të lejuar tërheqjen e forcave kurde nga zona të cilën Turqia e quan “zonë e sigurt”.

“Sot SHBA-ja dhe Turqia janë pajtuar për armëpushim në Siri”, ka thënë Pence në një konferencë për media pas më shumë se katër orësh bisedimesh në pallatin presidencial në Ankara.

Sot u publikua nga mediat ndërkombëtare një letër e presidentit amerikan Donald Trump drejtuar homologut turk Recep Tayyip Erdogan, ku ai shkruante se nëse sulmet në Siri nuk zgjidhen në mënyrë njerëzore, do ta shkatërrojë ekonominë turke. Trump aty ishte shprehur i ashpër dhe i drejtpërdrejtë.

Gjatë ditës, BBC raportoi se këtë letër Erdogani “e kishte hedhur në kosh të plehrave”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.