Ballina / Shëndet & Fitnes / Trupi ynë spontanisht ‘vret’ kancerin!
kancer

Trupi ynë spontanisht ‘vret’ kancerin!

Merr më pak se 100 sekonda që qelizat imunitare në trupin tonë të identifikojnë dhe vrasin qelizat kancerogjene, thotë një studim.

Qelizat imune në mënyrë spontane i nënshtrohen ndryshimeve në baza ditore që mund të çojnë në kancer, nëse jo për mbikëqyrje të kujdesshme të sistemit tonë të imunitetit.

Shkencëtarët australianë nga Melbourne, pranë Institutit Eliza Hall, kanë gjetur se sistemi imunitar është përgjegjës për eliminimin e mundshëm të qelizave kancerogjene B, në fazën e tyre të hershme, para se ato të zhvillohen.

Rezultatet nga ky hulumtim janë publikuar në revistën ‘Nature Medicine’. /InfoGlobi/

@Fluidi

Provo po ashtu

rigoni

Rigoni, erëza aromatike që shton imunitetin

Rigoni, ose siç e quajmë ndryshe manxurana, është erzë aromatike e cila përbën bazën e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *