Tre koktejet e ‘luksit’

Deri sa njerëzit vuajnë nga kriza ekonomike që ka përfshirë botën, ka dhe të atillë që e kanë luksin për të pirë një pije deri në 40, 000 dollarë amerikan, apo mbi 30 mije euro.

Në vazhdim ju sjellim tre koktejet më të shtrenjtë, që jo çdo njeri mund t’i shijoj.

Ruby Rose 40,000

Barn White Inn , Kennebunk , Maine
Bari luksoz Inn White Barn do të festojë 40 vjetorin e saj. Dhe çfarë mënyrë më të mirë mund të gjendet për të festuar rastin, përveçse duke shërbyer një koktej $ 40.000 ? Vetë pija Ruby Rose , është një përzierje e One Vodka, St -Germain, lëng i freskët frutash, shegë dhe një lugë esencë trëndafili. Ndërsa kjo normalisht kushton $ 18 të arsyeshme, shtimi i një garniturë katër- karat rubin shton pak më shumë vlerën e pijes. Restoranti ofron Ruby Rose deri në fund të vitit.


Diamant Martini 18,000

Ritz – Carlton , Tokio

Kjo vodka Grey Goose dhe libacion gëlqere, e cila është shërbyer në filmin me diamantë nga James Bond, janë gjithmonë të zbukuruara me një diamanti 1 karat. Çdo herë pija është shërbyer në katin e 45 – të hotelit & Lobby bar Lounge, ku një bandë luan këngën e filmit. Krijimi prej 1.8 milionë ¥ ( afërsisht $ 18,000), në qoftë se ju mund ta besoni, është nga një artikull i rregullt menyje në Ritz – Carlton , Tokio . Pjesa më e bukur është se mund të porositen edhe për një martesë të improvizuar.


Winston 12,040 dollarë  

Club 23 , Melbourne , Australia
Më 7 shkurt, 2013, Joel Heffernan i Club 23 ka vendosur një rekord të ri Gines për koktejin më të shtrenjtë me Ëinston , me emrin e Winston Churchill . ( Shkon deri në 12.500 dollarë Australianë =US $ 12,040 ). Receta përmban dy pije të rralla Croizet Konjak që daton në vitin 1858, e cila normalisht shitet për 6000 $ një gotë.
Pija ekstravagante gjithashtu përfshin Grand Marnier, Exceptionnellement Chartreuse Vieillissement Prolongé dhe Angostura të hidhur, dhe shërbehet me një çokollatë dhe arrëmyshk – duke përdorur të njëjtën Grand Marnier dhe Chartreuse, i errët dhe me akull të thatë në agrume dhe erëza . Secili prej tyre merr dy ditë për t’u përgatitur.InfoGlobi/B.M.