Tortë me çokollatë dhe kokos

Perberesit:

  • 250 gr sheqer pluhur
  • 125 gr margarine
  • 2 veze
  • 370 gr miell
  • 75 gr kakao
  • 125 gr kokos
  • 250 ml qumesht
  • 1 pluhur paste(bakin)

          Per kremin:

  • 250 gr margarine
  • 250 gr qokollate per zierje

        Pergaditja:

Se pari tundim margarine me sheqer pluhur derisa te behet nje mase kremoze,pastaj shtojme vezet nje nga nje duke e perzier masen vazhdimisht me mixer dhe pastaj shtojem gjysmen e miellit, gjysmen e kakaos dhe gjysmen e kokosit krejt duke i perzier vazhdimisht dhe pastaj qumshtin.

Pastaj prap vazhdojme me miellin e mbetur me pluhur per pjekje,kokosin dhe kakaon, pra pasi tani i kemi qit te gjith perbersit e qesim ne kallep te lyer me yndyre dhe te mbuluar me leter per pjekje dhe e pjekim per 1 ore ne 180 grade.Pasi e nxjerrim nga furra torten e leme te ftohet dhe e ndajme pergjysem ne mes dhe i bejem pra dy shtresa .Kremin e bejm duke i ngrohur mbi avull  margarinen dhe qokollaten dhe e lyejme pjesen e pare me gjysmen e kremit dhe  siper petes se dyte qesim pjesen tjeter te kremit dhe e lyejme edhe anash dhe e leme te ftohet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.