Thaçi kërkon respektim të vendimit të Kushtetueses

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka ftuar krerët e institucioneve dhe partive politike që të respektojnë vendimin e Gjykatës Kushtetuese për shpalljen kushtetues të dekretit të tij për mandatimin e Avdullah Hotit të LDK-së për kryeministër. Ai ka thënë se vendi ka nevojë për formim sa më të shpejtë të qeverisë së re.

“Si president i vendit e mirëpres vendimin e Gjykatës Kushtetuese që i hap rrugë formimit të qeverisë së re të Republikës së Kosovës. Kam qenë i kujdesshëm në çdo hap që kam ndërmarrë që të jem në përputhje me Kushtetutën. U konfirmua edhe mbrëmë me vendim unanim të gjyqtarëve të Kushtetueses. Më e rëndësishmja është se ajo konfirmoi se Kuvendi është institucioni më i lartë politik në vend”, ka thënë ai në një konferencë të premten.

“Duhet sa më parë duhet të formohet qeveria e re. Rrethanat kërkojnë qeveri efektive e efikase. U bëj thirrje të gjitha institucioneve e partive të zbatojnë të gjitha vendimet e Gjykatës Kushtetuese”, ka vazhduar ai.

Thaçi tutje i ka ftuar liderët partiakë që të punojnë së bashku, për siç thotë ai, të ketë një transicion të rregullt demokratik.

Ai tutje ka bërë thirrje që të ruhet rendi kushtetues në vend.

“I ftoj liderët institucionalë dhe partiak që të punojnë së bashku që të kemi transicion të rregullt demokratik. Edhe mediat dhe shoqërinë civile i ftoj t’i kontribuojnë këtij transicioni. Duhet ta ruajmë rendin kushtetues. Të përqendrohemi në atë që është kryesorja te qytetarët e Kosovës dhe të sjellim zhvillim dhe prosperitet në Kosovë, të përqendrohemi në zhvillimin e ekonomisë dhe tejkalimin e pandemisë”, ka thënë a.

Ai ka shtuar se duhet të vazhdohet me reformat në drejtësi, ekonomi dhe institucionet tjera qeverisëse. Thaçi tutje i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të marrin vendimin e merituar për liberalizimin e vizave në Kosovë.

“Ju bëj thirrje të gjithëve që të ruajmë dhe forcojmë marrëdhënien speciale me SHBA-në”, ka thënë ai.

LEXO EDHE

Mustafa paralajmëron seancën për votimin e Qeverisë Hoti

Thaçi kërkon respektim të vendimit të Kushtetueses

Veseli: LVV është brenda skenarit të saj

Kushtetuesja, tha se Dekreti i Thaçit është i drejtë

LEXO EDHE

Kalon mocioni i mosbesimit, bie Qeveria Kurti

Shkarkimet, Prokuroria nis hetimet në KRU ; Auditori: Ka dyshime për keqpërdorime

LEXO EDHE: 

Qeveria në detyrë shkarkon edhe dy borde të ndërmarrjeve publike

Kurti shkarkon zëvendëskryeministrin në detyrë​, Avdullah Hotin

Qeveria shkarkon Bordin e SHSKUK, emëron anëtarët e ri

Shkarkohet nga pozita e Ministrit, Agim Veliu

Qeveria shkarkon edhe Bordin e drejtorëve të Infrakosit

Pa asnjë votë kundër shkarkohet Bordi i ndërmarrjes “Trepça”

Qeveria e shkarkon Sekretarin Betim Reçica, cakton Izedin Bytyçin në këtë post

Shkarkohet Bordi i Telekomit. Tri janë shkaqet kryesore

Shkarkohen kordinatorët nacionalë

Disa gjetje për shkak të të cilave ndodhën shkarkimet në KEK

Disa nga to mund t’i gjeni në linqet më poshtë:

Konjufca vazhdon tërheqjen e diplomatëve që u ka skaduar mandati

Konjufca shfuqizon vendimet. Ja kush nuk është më konsull

Sipas KTV-së, këto ishin lidhjet me partitë të konsujve të shkarkuar

PIPS fton Konjufcën që pos konsujve të rishikojë edhe postet tjera diplomatike

Konjufca propozon kthimin e 7 ambasadorëve; Çitaku vendos të kthehet

Kush janë ambasadorët tërheqjen e të cilëve e kërkoi Konjufca

Kiçmari: Edhe ambasadorët amerikanë kur e përfundojnë mandatin shkojnë, vijnë tjerët

Thaçi për ambasadorët: Zyrtarët do të vazhdojnë punën e tyre

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.