Thaçi e Vuçiqi prezent në Davos ku temë kryesore është klima

Përvjetori i 50-të i Forumit Ekonomik Botëror fillon sot në Davos dhe do të mbledhë së paku 3,000 sipërmarrës, politikanë, intelektualë, aktivistë dhe zyrtarë të tjerë nga 117 vende.

Në mesin e musafirëve ndodhet edhe presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe homologu i tij nga Serbia Aleksandër Vuëiq.

Themeluesi i Forumit Klaus Schwab dhe presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyjen do të flasin në ceremoninë e hapjes, me pjesën e punës të samitit që fillon të martën, kur pritet të flasë presidenti i SHBA Donald Trump.

Në qytetin alpin me rreth 11,000 banorë, elitat ekonomike, politike dhe sociale do të diskutojnë çështje që lidhen me ndryshimin e klimës, ngadalësimin e rritjes ekonomike globale, luftërat tregtare, por edhe konfliktet dhe tensionet në botë nga 20 deri në 24 janar.

U njoftuan 400 seanca të hapura dhe të mbyllura, përfshirë kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministrat italianë dhe spanjoll Giuseppe Conte dhe Pedro Sanchez, ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu, sekretari i përgjithshëm i OKB, Antonio Guterres, presidentja e FMN-së Kristina Georgieva dhe presidentja e Bankës së Evropës Qendrore Kristine Legard.

Media vlerëson se Forumi Ekonomik Botëror shpesh është qortuar për shkak se ka pak rezultate konkrete në fund, kështu që organizatorët planifikojnë të tregojnë rezultate të prekshme në Jubileun e 50-të.

Themeluesi i Forumit, Klaus Schwab, 81-vjeç, ka njoftuar ditët e fundit se gjeneratat e ardhshme nuk duhet të lihen pas nga një botë armiqësore që po bëhet më e papërshtatshme për jetën, raporton Reuters.

Këtë e dëshmon edhe Raporti Global i Riskut Global i Forumit Ekonomik Botëror, botuar në prag të Samitit të Davos, i cili thotë se perceptimi i rrezikut global nga fusha ekonomike po zhvendoset në motin ekstrem, katastrofat mjedisore, humbjen e biodiversitetit, katastrofat natyrore dhe dështimin për të zbutur ndryshimi i klimës.

Shtatëmbëdhjetëvjeçarja aktiviste suedeze e klimës, Greta Thunberg gjithashtu pritet të jetë një nga yjet kryesore në Davos, e cila, vetëm dy orë pas presidentit Trump, do të hapë një debat për parandalimin e një “apokalipsi klimatik”.

Organizatorët do t’u kërkojnë kompanive më të mëdha në botë që të angazhohen në zero karboni deri në vitin 2050 ose më herët, dhe princi britanik Charles do të flasë në një adresë të veçantë të mërkurën mbi “si të shpëtojmë planetin”.

Për një kohë të gjatë, Klaus Schwab ka promovuar idenë e bërjes së bizneseve të sillen me përgjegjësi ndaj shoqërisë dhe mjedisit, dhe një iniciativë është që të mbjellë mijëra miliarda pemë deri në vitin 2030.

Kritikët kujtojnë se shumë para po shpenzohen në Davos, kështu që në 50-vjetorin e lindjes së Forumit do të ketë vetëm ata që paguajnë një biletë që kushton nga 27,000 deri në 60,000 euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.