Tetëdhjetë vjet pas luftës

Gjermania i përkulet viktimave polake të tiranisë gjermane dhe kërkon falje

Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier i ka kërkuar falje Polonisë, për konfliktin më të përgjakshëm të historisë, gjatë një ceremonie në qytetin ku bombat e para ishin hedhur gjatë Luftës së Dytë Botërore, 80 vjet më parë.

“Përkulem para viktimave të sulmit. Përkulem para viktimave polake të tiranisë gjermane dhe kërkoj falje nga ju”, tha Steinmeier, teksa iu adresua të pranishmëve në gjuhën gjermane dhe atë polake, shkruan telegraph.co.uk.

Steinmeier foli përkrah homologut të tij polak, Andrezej Duda, i cili denoncoi sulmin e Gjermanisë naziste kundër Polonisë, të cilën e cilësoi si “akt barbar”.

“Ne nuk mund të harrojmë Luftën e Dytë Botërore dhe kur dëshmitarët e asaj ngjarje nuk janë më. Duhet të sigurohemi që ajo që ndodhi në Wielun dhe më vonë edhe në shumë vende të tjera të Polonisë dhe jashtë saj, që të mos përsëriten kurrë”, tha Duda, transmeton tch.

Rreth gjashtë milionë polakë, përfshirë tre milionë polakë hebrenj, vdiqën gjatë konfliktit që mori jetën e mbi 50 milionë njerëzve.

Steinmeier dhe krerë të tjerë shtetërorë po marrin pjesë në ceremonitë që po mbahen në Poloni, për të shënuar 80-vjetorin e fillimit të Luftës së Dytë Botërore.

Pushtimi i Polonisë nga Gjermania naziste më 1 shtator 1939, shënoi fillimin e Luftës së Dytë Botërore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.