fbpx

Tërmet në Japoni

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Japoninë në mëngjezin e së mërkurës. mu në pjesën kur i njejti kishte lënë rreth 18 mijë të vdekur në vitin 2011.

I magnitudës prej 6.8 shkallësh Rihter, tërmeti kësaj radhe nuk ishte i përmasave për shfaqjen e cunamit, thonë autoritetet e Institutit Meteorologjik të Japonisë.

Tërmeti besohet se kishte epiqendrën 415 kilometra larg Tokios.

Nuk raportohet për dëme e viktima në njerëz.

Në marsin e vitit 2013 tërmeti kishte shkaktuar cunamin i cili ka marr 18 mijë jetë njerëzish dhe pasoja të mëdha në sistemet nukleare energjetike. Krahas viktimave në njerëz ai do të mbahet në mend edhe me rjedhjen në centralin bërthamor në Fukushima, që mund të rrezikojnë shëndetin e gjeneratave të tëra në Japoini por që efekti i substancave nukleare në shëndetin e njeriut nuk është vlerësuar ende. /infoglobi/e.