Ballina / Shkencë / Teoria e Ajnshtajnit kalon testin më të vështirë
ajnshtajni gravitacioni

Teoria e Ajnshtajnit kalon testin më të vështirë

Hulumtuesit shumë herë kanë konfirmuar parimin ekuivalent në Tokë dhe më shkëlqyeshëm në hënë. Në vitin 1971, astronauti i ‘Apollo 15’, David Scott, lëshoi një pendë dhe një çekiç në të njëjtën kohë; të dy këta u përplasën goditën në pluhurin e hirtë të hënës në të njëjtën kohë. (Në Tokë, sigurisht, penda do të fluturonte në dysheme shumë më vonë se çekiçi, pasi mbahet nga atmosfera jonë).

Një ekip ndërkombëtar i astronomëve testoi parimin e ekuivalencës nën kushte ekstreme: një sistem i përbërë nga dy kufoma yjore shumë të dendura, të njohur si ‘xhuxhë të bardhë’ dhe një yll më të dendur të neutroneve, raporton Fox News.

Ylli i neutronit është një lloj që rrotullohet shpejtë i cili njihet si ‘pulsar’.

‘Pulsari’ ka 1.4 herë masën e diellit në një sferë me madhësinë e Amsterdamit, ndërsa ‘xhuxhi i bardhë’ i brendshëm, ka vetëm 0.2 të masës diellore dhe është rreth madhësisë së Tokës. Pra, ato janë objekte shumë të ndryshme, por ato duhet të tërhiqen nga ‘xhuxh i bardhë’ i jashtëm në të njëjtën mënyrë nëse parimi ekuivalent është në fjalë.

Një shkelje e parimit të ekuivalencës do të shfaqej si një shtrembërim në orbitën e ‘pulsar’-it, një dallim midis rrugës së yllit të neutronit dhe atij të shokut të brendshëm të ’xhuxhit të bardhë’. Ky shtrembërim do të shkaktonte që rrezatimi i ‘pulsar’-it të arrinte në një kohë pak më të ndryshme nga sa pritej.

Por studiuesit nuk zbuluan ndonjë shtrembërim të tillë.

“Nëse ka një ndryshim, nuk është më shumë se 3 pjesë në një milion”, tha në të njëjtën deklaratë bashkëautorja Nina Gusinskaia, një studente e doktoraturës në Universitetin e Amsterdamit.

@Fluidi

Provo po ashtu

Akulli është zbuluar në polin jugor dhe verior të Hënës

Akulli është zbuluar në polin jugor dhe verior të Hënës

Astronomët kanë gjetur prova të drejtpërdrejta për ekzistencën e akullit që rrjedh nga uji i …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.