TEKNOLOGJI

Koleksioni i veturave të Ronaldos

Disa koleksionojnë pulla postare, të tjerë objekte të vjetra, por ka edhe nga ata që koleksionojnë makina. Persona të tillë janë të rrallë dhe numërohen me gishtat e dorës, por njëri ndër ta është edhe ylli portugez Cristiano Ronaldo, transmeton noa.al. Koleksioni i Ronaldos nisi kur ai mbërriti në Manchester …

Lexo më shumë

Makina fluturuese të vitit 2017

Makinat fluturuese do të dalin nga spektri i fantashkencës për të hyrë në botën e realitetit, falë një prototipi që do të zbulohet brenda vitit 2017. Tom Enders, drejtuesi i kompanisë “Airbus” ka folur për divizionin e “Urban Air Mobility”, që do të shërbejë pikërisht për dizinjimin e makinave fluturuese. …

Lexo më shumë

Motoçikleta fluturuese e BMW-së

Bazuar në kostumin “Lego Technic BMW R 1200 GS Adventure”, dizajnerët përdorën të njëjtat 603 pjesë për të krijuar një model Lego të një motoçiklete fluturuese. Dhe BMW ishte dashuruar aq shumë në versionin Lego, sa që vendosi të krijojë një kopje identike, transmeton Gazeta Express. Inspiruar nga modeli Lego, …

Lexo më shumë

Ferrari 812 Superfast

Ferrari citon edhe një herë të kaluarën e tij duke prezantuar në Sallonin e Gjenevës 2017 (9-19 mars) modelin më të fundit 812 Superfast. Në fakt ky do të jetë modeli që zëvendëson F12-ën. Me një peshë prej 1 525 kg, kjo coupé e re e Kalit arrin një shpejtësi …

Lexo më shumë