TEKNOLOGJI

Kujdes nga këta ‘androidë’

Informacioni i shpërndarë sëfundmi nga një kompani kibernetike në Europë ka dhënë alarmin tek përdoruesit e androidëvë. Mësohet se mbi 30 lloje të ndryshme telefonash celularë dhe tabletash Android kanë të instaluar në sistemin e tyre viruse para se të ndizeshin për herë të parë nga blerësit e tyre. “Check …

Lexo më shumë

Twitter zgjeron transmetimin live

twitter

Mbi videot direkte Twitter  nuk dorëzohet, dhe ka sfidën e radhës në Facebook: sipas faqes The Information, mikroblogu përgatitet për të hapur një platformë direkte për kompanitë mediatike. Publikimi do të bëhet javën e ardhshme, bashkë me detajet mbi bashkëpunimet e para. Kompanitë mund të bëjnë video direkte në Twitter …

Lexo më shumë

Fikni telefonat! Koha për t’u humbur

Me jetët tona të “lidhura” teknologjikisht, është e pamundur që “të humbasim” plotësisht, kur udhëtojmë në një vend të ri – por kjo bën që të na shpëtojnë kënaqësitë e vogla të jetës. Shkrimtari dhe aventuristi, Jon Evans, ankohet: “Në letër, të mos ‘humbasësh’ kurrë mund të tingëllojë gjë e …

Lexo më shumë