Ballina / TEKNOLOGJI (page 5)

TEKNOLOGJI

Lufta e parë kibernetike e botës

interneti 5

Kundër Putinit duhet ta marrësh vetë situatën në dorë. Kështu mendoi ndoshta ushtria amerikane kur kreu sulme kibernetike kundër shërbimit sekret rus. Por Putini do të kundërpërgjigjet, është i sigurtë Konstantin Eggert. Sipas një raportimi të gazetës amerikane “Washington Post”, komandoja kibernetike e ushtrisë amerikane e krijuar pak më kohë …

Lexo më shumë

A mund të keqpërdoret teknologjia e identifikimit të fytyrës?

A mund të keqpërdoret teknologjia e identifikimit të fytyrës

Çdo ditë, në internet futen miliarda foto që përmbajnë fytyra njerëzish. Ekspertët thonë se algoritme të sofistikuara mund t’i mbledhin këto imazhe, t’i krahasojnë dhe t’i përpunojnë. Nga kjo mund të përfitojnë agjencitë e zbatimit të ligjit, por edhe hakerët që synojnë vjedhjen dhe keqpërdorimin e të dhënave. Një kompani …

Lexo më shumë

Kafe nga roboti

kafe nga roboti

Ka shumë vende ku mund të pish kafe në San Francisko. Por një lloj i ri kafeneje ofron ekspres dhe kapuçino të bëra nga një robot. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Michelle Quinn ndaloi për të parë nëse një robot mund të bëjë vërtetë një kafe të mirë. Ky është …

Lexo më shumë