TEKNOLOGJI

Facebook po braktiset nga të rinjtë

facebook

Të rinjtë po ia kthejnë shpinën rrjetit shoqëror Facebook, thuhet sipas një raporti të ri. Dy milionë njerëz të rinj, nën moshën 25 vjeçe, do të ndalojnë përdorimin e rrjetit social këtë vit, parashikon kompania hulumtuese eMarketer. Facebook ka një “problem të rinjsh”, tha kompania, duke shtuar se pret që …

Lexo më shumë

Po shpenzohet me të madhe për Bitcoin, familjet në Islandë rrezikojnë të mbeten pa rrymë

Islanda është duke u përballur me një rritje “eksponenciale” të pajisjeve që bëjnë “mining Bitcoin”, gjë e cila edhe po shpenzon me të madhe burimet e energjisë, ka thënë një zëdhënës i firmës Islandeze të energjisë, HS Orka. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, këtë vit, përdorimi i energjisë elektrike …

Lexo më shumë

Rregullatorët e BE-së paralajmërojnë konsumatorët e kriptovalutave

Kriptovalutat janë pasuri ‘shumë të rrezikshme’ dhe janë të papërshtatshme si investime, paralajmëruan të hënën rregullatorët e Bashkimit Evropian (BE). Autoriteti Evropian i Mbikëqyrjes (ESA), i cili përfshin Autoritetin Evropian Bankar (EBA), Autoritetin Evropian të Sigurimeve dhe Pensioneve Profesionale (EIOPA) dhe Autoritetin Evropian të Letrave me Vlerë dhe Tregjeve (ESMA) …

Lexo më shumë

Zbulohet kodi sekret i Apple!

apple

Zbulohet kodi sekret i Apple! Nga ekspertët është cilësuar si rrjedhja më e bujshme në histori e informacionit. Një përdorues, i cili ka mbetur anonim, ka arritur të zbulojë së fundmi një komponent kyç të kodit burimor të iOS në GitHub. Tashmë Apple e ka tërhequr kodin, por jo përpara …

Lexo më shumë

Një fabrikë monedhash kriptografike në Rusinë Lindore shpërthen në flakë nga nxehtësia e lartë

Ministria Ruse e Emergjencave konfirmoi ngjarjen. Një banor i quajtur Oleg tha se ishin gjetur pajisje të përdorur për prodhimin e monedhave kriptografike. Një kompleks apartamentesh u shkatërrua nga flakët në Rusinë Lindore nga një zjarr i cili besohet se është shkaktuar nga mbi nxehja e disa kompjuterave të përdorur …

Lexo më shumë