Ballina / TEKNOLOGJI (page 40)

TEKNOLOGJI

India paralajmëron masa kundër Bitcoin

Autoritetet indiane paralajmërojnë masa kundër kripto-valutave, por ata nuk duan të vendosin rregulla më strikte për momentin. Ministria e Financave indiane ka lëshuar një paralajmërim mbi Bitcoin dixhital. Sipas Departamentit të Thesarit, Bitcoin dhe kripto-valutave të tjera janë shumë të ngjashme me një skemë piramidale dhe prandaj duhet të shmangen. …

Lexo më shumë

Apple bindshëm para Samsung

Duke u bazuar në të dhënat e profitit vjetorë shihet se Apple lë mbrapa rivalin e saj Samsung. Fitimi mesatar global për pajisje Apple arriti në 151 dollarë gjatë tremujorit të tretë, korrik-shtator, e cila është pesë herë më shumë se rivali i tij më i afërt Samsung, njofton firma …

Lexo më shumë

Edhe Amazon-i me Youtube

amazon youtube

Rivaliteti i Amazon me Google mund të ashpërsohet edhe më shumë, pasi gjiganti i “e-commerce” po përgatit në fshehtësi një konkurrent të Youtube. Në fillim të muajit, Amazon ka bërë kërkesë për të bërë të tijat termat “AmazonTube” dhe “OpenTube”. Amazon ka regjistruar edhe disa “domain”-e që kanë sinjalizuar planet …

Lexo më shumë