TEKNOLOGJI

“Twitter” Urdhëron Punëtorët Në Mbarë Botën Të Punojnë Prej Shtëpisë

Punëtorët e rrjetit social “Twitter” janë urdhëruar të punojnë nga shtëpitë e tyre, pas shqetësimeve për koronavirus. “Twitter” ka njoftuar se puna prej shtëpisë është obligative për të gjithë punëtorët në mbarë botën, për shkak të shqetësimeve për koronavirus. Kompania ka thënë se do t’i ndihmojë të gjithë punëtoret, duke …

Lexo më shumë

Filtrat E Instagramit Të Inspiruara Nga Koronavirusi Po Shkaktojnë Polemika

Filtrat e Instagramit për koronavirusin përplasen si “të papërshtatshëm dhe budallenj” ndërsa numri i të vdekurve në COVID-19 rritet. Tendenca e fundit për të ardhur në botën e filtrave ka qenë shqetësuese për disa nga përdoruesve që po e quajnë atë “të papërshtatshëm” dhe “budalla”, raporton “The Sun”. Filtrat, disa …

Lexo më shumë

Super kompjuterët më mbi 9 Mijë Procesorë dhe 27 Mijë Karta Grafike

Dy super-kompjuterët më të fuqishëm në botë përdoren për të zhvilluar ilaçe dhe vaksina kundër virusit. Studiuesit mbështeten në fuqinë informatike të përqendruar për të luftuar Covid-19. Ndër të tjera, Summit dhe Sierra janë përdorur për këtë dhe këta super-kompjuterë janë më të shpejtë në botë. Së bashku, të dy super kompjuterët kanë një fuqi maksimale …

Lexo më shumë

Hakohen serverat e Microsoft Exchange

Grupe të shumta hakerësh të mbështetur nga qeveritë po shfrytëzojnë një dobësi të mbrojtur kohët e fundit në serverët e postës elektronike të Microsoft Exchange. Përpjekjet e shfrytëzimit u vërejtën për herë të parë nga firma e sigurisë kibernetike në Britani të Madhe Volexity të premten dhe u konfirmuan sot …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!