Ballina / TEKNOLOGJI (page 2)

TEKNOLOGJI

Nëse nuk e keni përditësuar sistemin iOs të iPhone-it, bëjeni menjëherë

iPhone

Përditësojeni menjëherë ‘iPhone’-in tuaj, për të rregulluar gabimet e zbuluara në sistemin operativ ‘iOS’ të kompanisë teknologjike Apple. Ekipi i sigurisë të ‘Project Zero’ kohët e fundit zbuloi gjashtë dobësi në softuerin e Apple, me gjigantin teknologjik që haste në të metat e sigurisë me përditësimin e sistemit softuerik ‘iOS12.4’ …

Lexo më shumë

Blockchain zëvendëson recetat e shkruara me dorë

blockchain

Shënimet dhe udhëzimet e mjekëve janë zakonisht të vështira për t’u lexuar. Recetat elektronike e kanë zgjidhur këtë problem, por kjo teknologji nuk është ende e disponueshme në vendet në zhvillim. Një zgjidhje e mundshme është “blockchain”, e njëjta teknologji që përdoret për transaksionet e monedhave elektronike. Everardo Barojas dëshiron …

Lexo më shumë

Volocopter-i po vjen

Volocopter

Taksia e parë fluturuese në botë, vjen pranë jush më shpejt se sa kishit menduar Duke u ngritur dhe ulur vertikalisht, automjeti do të ofrojë një shkallë më të lartë sigurie, thotë kompania gjermane Volocopter si dhe do të transportojë pasagjerë dhe ndërrojë bateritë në ‘Volo Hubs’ dhe ‘Volo-Ports’. Helikopteri …

Lexo më shumë

Robotët argëtues

Kawaii,olympic, toyota

Krijesat e vogla me sy të mëdhenj do të mund të lëvizin krahët në mënyrë të telekomanduar dhe të sillen njësoj si spektatorët dhe sportistët Gjiganti japonez në fushën e automjeteve Toyota, sponsor i aktivitetit sportiv, prezantoi para medias disa robotë, ani pse ende jo gati për të performuar, por …

Lexo më shumë