Ballina / TEKNOLOGJI (page 10)

TEKNOLOGJI

Po falimentojnë televizionet

te rinjet, media, rrejetet soclae, telefoni

Të rinjtë në Mbretërinë e Bashkuar po i braktisin thuajse krejtësisht lajmet televizive Sipas rregullatorit vendas të komunikimit, Ofcom, gjysma e Mbretërisë së Bashkuar sot lajmet i merr nga media sociale. Llogaritet se personat e moshës 65 vjeç e lart, shohin mesatarisht 33 minuta lajmeve televizive në ditë, por për …

Lexo më shumë

Volocopter-i po vjen

Volocopter

Taksia e parë fluturuese në botë, vjen pranë jush më shpejt se sa kishit menduar Duke u ngritur dhe ulur vertikalisht, automjeti do të ofrojë një shkallë më të lartë sigurie, thotë kompania gjermane Volocopter si dhe do të transportojë pasagjerë dhe ndërrojë bateritë në ‘Volo Hubs’ dhe ‘Volo-Ports’. Helikopteri …

Lexo më shumë

Robotët argëtues

Kawaii,olympic, toyota

Krijesat e vogla me sy të mëdhenj do të mund të lëvizin krahët në mënyrë të telekomanduar dhe të sillen njësoj si spektatorët dhe sportistët Gjiganti japonez në fushën e automjeteve Toyota, sponsor i aktivitetit sportiv, prezantoi para medias disa robotë, ani pse ende jo gati për të performuar, por …

Lexo më shumë

Nëse ke edhe ti një volvo?

volvo, V40, V60, V70, S80, XC60, XC90

Volvo ka lëshuar njoftime ku pothuajse 500,000 makina në mbarë botën mund të kenë probleme të sigurisë Për shkak të dështimit të prodhuesit ka frikë se një komponent brenda disa motorëve me naftë mund të shkaktohen defekte. Në një skenar më të keq kjo mund të çojë në zjarrin e …

Lexo më shumë

A do të gjobitet Facebook me 5 miliardë dollarë ?

Facebook gjobitet nga Britania

Rregullatorët në SHBA kanë aprovuar propozim marrëveshjen që Facebook të gjobitet me 5 miliardë dollarë për shkelje të të dhënave të privatësisë, në ndërlidhje me skandalin me “Cambridge analytica”.  Gjoba ende duhet të finalizohet nga Departamenti i Drejtësisë, kurse deri tash për te pajtueshmëria është arritur vetëm në Komisionin Federal …

Lexo më shumë