KriptoZona – InfoGlobi https://infoglobi.com Lajmet kryesore nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Bota Sat, 05 Oct 2019 00:09:44 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 BE-ja kërkon krijimin e një rregullatori botëror për monedhat digjitale https://infoglobi.com/be-ja-kerkon-krijimin-e-nje-rregullatori-boteror-per-monedhat-digjitale/ https://infoglobi.com/be-ja-kerkon-krijimin-e-nje-rregullatori-boteror-per-monedhat-digjitale/#respond Sat, 05 Oct 2019 00:09:44 +0000 https://infoglobi.com/?p=154366 BE-ja kërkon krijimin e një rregullatori botëror për monedhat digjitale

Ministrat e financave të Bashkimit Evropian do t’u thonë homologëve të tyre në një takim të G20-ës më 17 dhe 18 tetor se një përgjigje botërore është e nevojshme për monedhat digjitale, siç është ajo Libra e Facebook-ut, thuhet në një dokument të BE-së. Ministrat, të cilët do të miratojnë zyrtarisht tekstin javën e ardhshme, …

The post BE-ja kërkon krijimin e një rregullatori botëror për monedhat digjitale appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/be-ja-kerkon-krijimin-e-nje-rregullatori-boteror-per-monedhat-digjitale/feed/ 0
Libra https://infoglobi.com/libra/ https://infoglobi.com/libra/#respond Mon, 02 Sep 2019 19:28:31 +0000 https://infoglobi.com/?p=149969 Libra

Përkeqëson rolin ndërkombëtar të euros Kriptovaluta e re e Facebook Libra, një monedhë digjitale që mbështetet nga 4 valuta zyrtare do jetë e disponueshme ndaj miliarda përdorues të rrjetit social, shkruan Reuters. Kjo valutë pritet të dalë në treg në vitin e ardhshëm, prandaj edhe Banka Qendrore Europiane ka paralajmëruar se kriptovaluta e Facebook mund …

The post Libra appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/libra/feed/ 0
Londër: Hakerit do t’i konfiskohen monedha me vlerë rreth 1 milion dollarë https://infoglobi.com/londer-hakerit-do-ti-konfiskohen-monedha-me-vlere-rreth-1-milion-dollare/ https://infoglobi.com/londer-hakerit-do-ti-konfiskohen-monedha-me-vlere-rreth-1-milion-dollare/#respond Fri, 23 Aug 2019 15:05:55 +0000 https://infoglobi.com/?p=148831 Londër: Hakerit do t’i konfiskohen monedha me vlerë rreth 1 milion dollarë

Një gjykatë në Londër urdhëroi të premten konfiskimin e Bitcoin-it, dhe monedhave të tjera digjitale, me vlerë gati 1 milion dollarë nga një haker kompjuterik. Gjykatësja, Joanna Korner, vendosi që shteti mund të konfiskojë shuma të monedhave digjitale nga Grant West, 27 vjeç. West, nga Kenti në Anglisë juglindore, u dënua në maj të vitit …

The post Londër: Hakerit do t’i konfiskohen monedha me vlerë rreth 1 milion dollarë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/londer-hakerit-do-ti-konfiskohen-monedha-me-vlere-rreth-1-milion-dollare/feed/ 0
Nga një shtatori Zelanda e Re do të zbatojë pagat me kriptovaluta https://infoglobi.com/nga-nje-shtatori-zelanda-e-re-do-te-zbatoje-pagat-me-kriptovaluta/ https://infoglobi.com/nga-nje-shtatori-zelanda-e-re-do-te-zbatoje-pagat-me-kriptovaluta/#respond Wed, 14 Aug 2019 21:19:41 +0000 https://infoglobi.com/?p=147990 Nga një shtatori Zelanda e Re do të zbatojë pagat me kriptovaluta

Zelanda e Re është bërë vendi i parë që legalizoi të ardhurat nga kriptovalutat, raporton Financial Times. Shërbimi tatimor i këtij vendi ka vendosur që pagat mund të paguhen në kriptovaluta nëse monedha virtuale është e lidhur me të paktën një monedhë standarde. Autoritetet e Zelandës së Re gjithashtu kërkojnë që kriptovaluta e zgjedhur mund …

The post Nga një shtatori Zelanda e Re do të zbatojë pagat me kriptovaluta appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/nga-nje-shtatori-zelanda-e-re-do-te-zbatoje-pagat-me-kriptovaluta/feed/ 0
E gjithë familja e ‘Bitcoin’ në turne botëror https://infoglobi.com/e-gjithe-familja-e-bitcoin-ne-turne-boteror/ https://infoglobi.com/e-gjithe-familja-e-bitcoin-ne-turne-boteror/#respond Mon, 22 Jul 2019 09:03:08 +0000 https://infoglobi.com/?p=146231 E gjithë familja e ‘Bitcoin’ në turne botëror

Didi dhe Romaine deklarojnë se kanë shitur gjithçka zotëronin dy vjet më parë, përfshirë shtëpinë e tyre, dy kompani, disa automjete dhe motoçikleta dhe 70 palë këpucë. Të gjitha fitimet i shkëmbyen në Bitcoin për të jetuar një jetë të qetë dhe minimaliste. Një familje prej pesë personash, që tregtoi të gjitha zotërimet për Bitcoin, …

The post E gjithë familja e ‘Bitcoin’ në turne botëror appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/e-gjithe-familja-e-bitcoin-ne-turne-boteror/feed/ 0
Çdo 30 sekonda më shumë se Zvicra https://infoglobi.com/cdo-30-sekonda-me-shume-se-zvicra/ https://infoglobi.com/cdo-30-sekonda-me-shume-se-zvicra/#respond Mon, 08 Jul 2019 09:13:15 +0000 https://infoglobi.com/?p=145070 Çdo 30 sekonda më shumë se Zvicra

Bitcoins konsumon 0,27% të energjisë elektrike  Bitcoin, kriptovaluta më e popullarizuar, konsumon më shumë energji elektrike se disa vende të ndryshme të botës. “Miniera”, sistemi i përdorur për të lëshuar bitcoins përmes fuqisë informatike të shumë kompjuterëve të shpërndarë në të gjithë globin, kërkon 60,45 terawatt orë energji në vit, thënë ndryshe më shumë se …

The post Çdo 30 sekonda më shumë se Zvicra appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/cdo-30-sekonda-me-shume-se-zvicra/feed/ 0
Facebook planifikon monedhën digjitale Libra https://infoglobi.com/facebook-planifikon-monedhen-digjitale-libra/ https://infoglobi.com/facebook-planifikon-monedhen-digjitale-libra/#respond Tue, 18 Jun 2019 15:01:09 +0000 https://infoglobi.com/?p=144673 Facebook planifikon monedhën digjitale Libra

Kompania e mediave sociale Facebook ka zbuluar planet për të lëshuar në qarkullim, vitin e ardhshëm, një monedhë të re digjitale, të quajtur Libra. Facebook tha se njerëzit do të jenë në gjendje të bëjnë pagesa me monedhën nëpërmjet aplikacioneve të tyre, si dhe përmes shërbimit të mesazheve WhatsApp. Kompanitë e pagesave Uber dhe Visa …

The post Facebook planifikon monedhën digjitale Libra appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/facebook-planifikon-monedhen-digjitale-libra/feed/ 0
Shtohet optimizmi tek kriptomonedhat, ngritet Bitcoin https://infoglobi.com/shtohet-optimizmi-tek-kriptomonedhat-ngritet-bitcoin/ https://infoglobi.com/shtohet-optimizmi-tek-kriptomonedhat-ngritet-bitcoin/#respond Mon, 17 Jun 2019 16:06:42 +0000 https://infoglobi.com/?p=144631 Shtohet optimizmi tek kriptomonedhat, ngritet Bitcoin

Bitcoin kaloi kufirit e 9,000 dollarëve në pikën më të lartë që prej Majit të 2018-ës pas raportimeve se rrjeti social Facebook është pranë debutimit të një monedhe dixhitale duke shtuar optimizmin tek kriptomonedhat me shpresën se do të adoptohen në masë nga financat. Kriptomonedha dixhitale më e madhe në botë u rrit me 9.4% …

The post Shtohet optimizmi tek kriptomonedhat, ngritet Bitcoin appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/shtohet-optimizmi-tek-kriptomonedhat-ngritet-bitcoin/feed/ 0
FMN: Valutat digjitale duhet të monitorohen https://infoglobi.com/fmn-valutat-digjitale-duhet-te-monitorohen/ https://infoglobi.com/fmn-valutat-digjitale-duhet-te-monitorohen/#respond Thu, 18 Apr 2019 06:13:41 +0000 https://infoglobi.com/?p=143686 FMN: Valutat digjitale duhet të monitorohen

Teknologjia financiare të tilla si monedhat digjitale, natyrisht “tundin” sistemin bankar dhe ato duhet të kontrollohen në mënyrë që të ruhet stabiliteti. Kështu tha drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) Christine Lagard në një panel diskutimi në kuadër të sesionit pranveror të FMN-së në Uashington, ku vuri në dukej se valutat digjitale kanë ndikim të …

The post FMN: Valutat digjitale duhet të monitorohen appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/fmn-valutat-digjitale-duhet-te-monitorohen/feed/ 0
‘Petro’ do të financojë ndërtimin e shtëpive për të pastrehët https://infoglobi.com/petro-do-te-financoje-ndertimin-e-shtepive-per-te-pastrehet/ https://infoglobi.com/petro-do-te-financoje-ndertimin-e-shtepive-per-te-pastrehet/#respond Wed, 11 Jul 2018 08:04:00 +0000 https://infoglobi.com/?p=137441 ‘Petro’ do të financojë ndërtimin e shtëpive për të pastrehët

Ministri venezuelas i Mjedisit dhe Strehimit, Ildemaro Villarroel, zbuloi planin e qeverisë për të financuar ndërtimin e shtëpive për të pastrehët duke përdorur kriptovalutën Petro dhe 909 mijë prej tyre do të përdoren për të financuar shtëpitë e reja. Në dhjetor të vitit të kaluar ishte presidenti i vendit, Nikolas Maduro, i cili prezantoi kriptovalutën …

The post ‘Petro’ do të financojë ndërtimin e shtëpive për të pastrehët appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/petro-do-te-financoje-ndertimin-e-shtepive-per-te-pastrehet/feed/ 0