Ballina / LIFESTYLE / Fun / Të premten mund ta shijoni eklipsin hënor

Të premten mund ta shijoni eklipsin hënor

Kjo javë do të ofrojë disa ngjarje mahnitëse astronomike për shikuesit nëpër gjithë botën.

Të premten, një eklips hënor është parashikuar të shfaqet gjatë hënës borë – një hënë e plotë e cila ndodh të premten – duke krijuar një hije në sipërfaqen hënore.

Dhe disa orë më vonë, një kometë – e njohur gjithashtu edhe si Kometa e Vitit të Ri – do të bëjë rrugëtimin e saj më të afërt me Tokën, transmeton Gazeta Express.

Eklipsi i hënës ndodh kur dielli, Toka dhe hëna rreshtohen, me Tokën në mes. Ky rreshtim bënë që hija e Tokës të bie në hënë, duke krijuar kështu një eklips hënor.

Në Evropë, Azi dhe Afrikë, kjo ngjarje do të shihet vonë natën. Për të parë nëse kjo ngjarje do të jetë e dukshme në zonën ku jetoni, kontrollojeni këtu.

Check Also

shenjat_e_horoskopit

Këto shenja të horoskopit do të jenë me fat gjatë 2018-së

Cila është shenja që do të jetë më fatlume dhe cila ajo më e pafata …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *