Takimi konsultativ Thaçi – Mustafa: LDK kundër zgjedhjeve

Kryetari i LDK-së Isa Mustafa pas takimit konsultativ me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se partia e tij vlerëson se nuk është koha për shkuarje në zgjedhje, pas rrëzimit të qeverisë Kurti me 25 mars.

Mustafa shtoi se ata janë që të bëhet një qeveri e re duke ndjekur të gjitha procedurat kushtetuese.

Diskutuam për daljen nga kjo situatë pas votimit nga deputetët të mocionit të votëbesimit ndaj qeverisë Kurti. U fol nga presidenti për opsionet kushtetuese që ekzistojnë për të dalë nga kjo situatë. Si LDK vlerësojmë se nuk është koha të shkojmë në zgjedhje për shkak të pandemisë së coronavirusit”, tha ai.

Kreu i LDK-së shtoi se janë të bindur se zgjedhjet nuk do të sjellin ndonjë situatë të re.

“Jemi të bindur që zgjedhjet në këtë periudhë nuk do të na sjellin në ndonjë situatë tjetër duke pasur parasysh vullnetin politik të subjekteve që hyn dhe dalin në zgjedhje dhe duke pasur parasysh se mocionin e kanë votuar 82 deputetë”, tha ai.

Mustafa ka theksuar se  qeveria e re do të kishte detyrë që me kapacitete të plota të angazhohet në luftën kundër coronavirusit, të punohet drejt zhvillimit ekonomik dhe të angazhohet në dialogun me Serbinë.

Mustafa shtoi se me presidentin nuk kanë biseduar për emra.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.