Ballina / BOTA / Taifun i fuqishëm pritet të godasë Tajvanin
tajfun ne tajvan

Taifun i fuqishëm pritet të godasë Tajvanin

Derisa Shtetet e Bashkuara ende po përballen me uraganin Irma, Tajvani po përgatitet për nja taifun të fuqishëm, duke paralajmëruar anulime dhe evakuime të shumta.

Taifuni “Talim” pritet të arijë në Tajvan këtë të mërkurë. Qeveria tajvaneze tashmë është në kontakt me udhëheqësit e fshtarave në zonat malore të vendit, duke aranzhuar evakuimin dhe strehim e tyre, e poashtu edhe duke monitoruar lumenjt dhe zonat që priren për rrëshqitje të dheut.

Tajvani goditet nga taifunet gati çdo vit, por përgatitjet gjithnjë janë më të mëdha që kur taifuni Morakot kishte goditur ishullin në vitin 2009, duke lënë të vdekur rreth 700 vetë.

Check Also

termete_infoglobi

Shkencëtarët: Viti 2018 me tërmete të mëdha

Në vitin 2018 janë të mundshme tërmete të fuqishme nëpër tërë botën për shkak të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *