Ballina / Tag Archives: Zaev

Tag Archives: Zaev

Maqedoni: Referendumi do të jetë fjala e fundit për emrin

maqedoni zaev

Referendumi do të jetë fjala e fundit që do të vendosë për çështjen e emrit të Maqedonisë, është shprehur kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev. Ndërsa presidenti Ivanon kritikon qeverinë për mungesë transparence. Referendumi për emrin do të orientojë qeverinë se në cilin drejtim duhet të ecë, është shprehur kryeministri i …

Lexo më shumë

Takohen Thaçi e Zaev

Thaçi_Zaev_InfoGlobi

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka pritur sot në një takim Kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaev. Në këtë takim Thaçi tha se Kosova dhe Maqedonia i kanë qëllimet e njëjta atë për anëtarësim në NATO dhe Bashkim Evropian. “Do të bashkëpunojmë dhe do ta përkrahim njëri-tjetrin në realizimin e këtyre aspiratave. …

Lexo më shumë

Zaev: Me Kosovën janë nënshkruar 19 marrëveshje në interes të qytetarëve tanë

Zaev_Haradinaj

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, me ceremoni shtetërore sot ka pritur në takim, kryeministrin e Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev. Kryeministri Haradinaj zhvilloi një takim me kryeministrin Zaev i cili shoqërohej edhe nga një pjesë e kabinetit të tij qeveritar. Ai diskutoi me homologun e tij maqedon rreth …

Lexo më shumë

Zaev arrin në Kosovë, takohet me Kryeministrin Haradinaj

Zaev, Haradinaj

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur në takim kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev. Për nder të kryeministrit maqedonas është rreshtuar edhe garda e FSK-së Pas takimit kryeministrat do të mbajnë një konferencë për mediat. Gjatë vizitës në Prishtinë, Zaev do të takojë udhëheqësit e institucioneve të Kosovës, kryeministrin Ramush Haradinaj, kryetarin …

Lexo më shumë

Xhaferi kërkesë Ivanovit të mandatojë Zaevin për krijimin e qeverisë

Kryetari i ri i Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, pritet që t`i dërgojë letër zyrtare presidentit të Maqedonisë Gjorge Ivanov, me të cilën do të t’i kërkohet që t’i dorëzojë Zoran Zaevit mandatin për formimit e qeverisë së re. Situata duket se është komplikuar pasi organet kuvendore akoma nuk janë vënë nën …

Lexo më shumë