Tag Archives: votat

A mund ta ndryshojnë rezultatin zgjedhor votat e diasporës, numërimin e të cilave e kërkon VV-ja

votat_infoglobi

Votat e diasporës po e mbajnë pezull shpalljen dhe certifikimin e rezultatit final të zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit, pas procesit të rinumërimit. Janë 392 pako me vota nga diaspora, të cilat mbeten të rëndësishme si për partinë fituese të zgjedhjeve, Lëvizjen Vetëvendosje ashtu edhe për koalicionin Nisma Socialdemokrate, Aleanca …

Lexo më shumë

Dushi shpjegon votat

zgjedhjet, kosove, 2014

“Votat me kusht dhe ato me postë si përqindje nuk e ndryshojnë rezultatin. Të paktën kjo ka qenë përvoja jonë në të kaluarën. Gjasat që ai të ndryshojë janë minimale”, thotë Florian Dushi nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Mirëpo, ai ka pranuar se rritja sinjifikante e numrit të votave në …

Lexo më shumë