Tag Archives: Vizat

Vizat, mashtrimi i dekadës

vizat

Po bëhet gati një dekadë prejse liderët politikë të Kosovës kanë filluar të premtojnë për liberalizimin e vizave me Bashkimin Evropian. Madje, disa herë u tha se liberalizimi është “çështje muajsh”. Por, të gjitha këto shpresa i ka përmbysur Presidenti Thaçi, i cili i kërkoi homologut të tij Ilir Meta …

Lexo më shumë

Ambasadori gjerman në Kosovë kërkon nga politikanët t`ua mundësojnë të rinjve liberalizimin e vizave

ambasadori gjerman

Ambasadori i ri gjerman në Kosovë, Christian Heldt me rastin e shënimit të përvjetorit të 27 të Ditës së Bashkimit të Gjermanisë, sot ka thënë se politikanët në Kosovë duhet t’ua mundësojnë të rinjëve udhëtimin pa viza në shtetet e Bashkimit Europian. Në këtë event ambasadori gjerman Christian Heldt tha …

Lexo më shumë

Pacolli i kërkon Hahnit përshpejtimin e liberalizimit të vizave

begjet pacolli dhe johannes hahn

Zëvendëskryeministri i Parë i Kosovës, njëherësh ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, në kuadër të vizitës së tij të parë në selinë e Institucioneve të Bashkimit Evropian, është pritur në një një takim bilateral nga Komisioneri për Politikën Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatave për Zgjerim, Johannes Hahn. Në kuadër …

Lexo më shumë

Chabert: Kosova nuk është e gatshme të pres liberalizimin 8 vjet, prandaj …

Ambasadori i Frances ne Kosove_infoglobi

Ambasadori i Francës në Kosovë, Didier Chabert, gjatë një interviste për mediat vendore ka folur për vendimin e kryeministrit Haradinaj që ta shkarkojë Komisionin për Demarkacion, ku, sipas tij, duhet respektuar vendimi i shefit të Qeverisë. Sa i përket dërgimit të Marrëveshjes së Demarkacionit në Arbitrazh Ndërkombëtar, Chabert ka thënë …

Lexo më shumë