Tag Archives: Vizat

Fleckenstein: Kosovarët meritojnë liberalizimin e vizave

liberalizimi

Në një intervistë për portalin “European Western Balkans”, deputeti gjerman i Parlamentit Evropian, Knut Fleckenstein, i cili poashtu është edhe anëtarit i Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme dhe raportues për Shqipërinë, ka deklaruar se kosovarët e meritojnë liberalizimin e vizave. Eurodeputeti porosit vendet e BE’së që të mos shikojnë …

Lexo më shumë

Kocijanciq : Me ratifikimin e demarkacionit, kosovarët udhëtojnë pa viza

Kocijançiq

Strategjia e publikuar nga Bashkimi Evropian në të cilën ka paraqitur perspektivën e shteteve në Ballkani Perëndimor, nuk ka anashkaluar Kosovën aspak në rrugën e saj të integrimeve. Maja Kocijancic zëdhënëse për Politikat e Jashtme të BE-së dhe Politikën e Sigurisë, ka konfirmuar për Indeksonline se institucionet e BE-së, janë …

Lexo më shumë

Perëndimi me “lista të zeza”, nuk ka viza pë deputetët që duan shfuqizimin e Speciales

Kuvendi i Kosovës

Mediat vendore duke iu referuar burimeve anonime diplomatike raportojnë se deputetët e Kuvendit të Kosovës, që kanë kërkuar  shfuqizimin e Gjykatës Speciale, nuk do të mund të marrin më viza. Sipas portalit express “emrat e 43 deputetëve kanë hyrë në një listë të zezë të përpiluar nga shtetet mike të …

Lexo më shumë