fbpx

Tag Archives: Vatikani

Shën Tereza

shen tereza, vatikani, prishtina, prizreni, shkupi, kosova, italia, india, kalkuta, don lush gjergji

Sot 22 vite pa humanisten shqiptare, nobelisten dhe të shenjtëruaren Sot bëhen 22 vjet nga vdekja e humanistes shqiptare, nobelistes dhe të shenjëtëruars së Vatikanit, Shen Nënë Tereza. Kurse, Muzeu Historik Kombëtar organizon një ekspozitë me foto me rastin e 3-vjetorit të shenjtërimit të Gonxhe Bojaxhiut – Shën Tereza. Në …

Lexo më shumë

Shqiptarët që drejtuan Vatikanin

vatikani

Ndonëse titulli Papë (Atë) në disa gjuhë shpreh thjesht një udhëheqës të lartë shpirtëror, në origjinal emërton udhëheqësin suprem të Kishës Katolike. Ky titull ishte përdorur zyrtarisht në Vatikan, që nga Papa Sircius e këtej. Sipas Annuario Pontifico, prej Shën Pjetrit deri te Benedikti XVI në Vatikan kanë qëndruar 265 …

Lexo më shumë

Presidenti Thaçi viziton Vatikanin

Thaqi ne Vatikan

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar për në Vatikan, ku të enjten do të pritet në një audiencë nga Papa Françesku. Siç njofton Presidenca, në këtë takim presidenti Thaçi do të falënderojë Atin e Shenjtë për mbështetjen që Vatikani i ka dhënë popullit të Kosovës në periudha të ndryshme …

Lexo më shumë