Ballina / Tag Archives: usa

Tag Archives: usa

Ekocidi amazonas

brazili, amazona, parisi, be, usa, franca

Mushkëritë e botës po i djeg makturia e blegtorëve brazilian Pjesa më e madhe e zjarreve janë vendosur nga druvarët apo fermerët që duan të pastrojnë tokën për bagëtitë. Praktika është në rritje, e inkurajuar nga Jair Bolsonaro, presidenti populist pro biznesit që mbështetet nga i ashtuquajturi lobi i mishit. …

Lexo më shumë

Nuk shitet Grenlanda

Presidenti amerikan, Donald Trump ka anuluar një vizitë në Danimarkë, që ishte planifikuar të realizohej në fillim të muajit shtator Ky anulim ndodhi pasi kryeministrja e këtij shteti, Mette Frederiksen, ka hedhur poshtë idenë e tij për blerje të Grenlandës. “Danimarka është vend shumë i veçantë me njerëz të jashtëzakonshëm, …

Lexo më shumë

Gëzuar Amerikë!

usa, pavaresia, korriku

Në 243 vjetorin e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara, Garda Ceremoniale e FSK-së bënë ngritjen e flamurit amerikan në sheshin që mban emrin e ish-presidentit, Bill Clinton Aktiviteti organizohet nga Shoqata “Miqtë e Amerikës” dhe pritët të fillojë në ora 11:00. Ndërsa në ora 18:00 do të përurohet ndërtesa e …

Lexo më shumë