fbpx

Tag Archives: Turqia

Pushtimi turk përmes serialeve dizi

the guradian, turqia, kosova, ballkani, shqiperia, maqedonia, shba, europa, argjentina, kina

Deri në vitin 2023, qeveria turke shpreson se ‘dizi’ do të tërheqë 1 miliard dollarë nga eksportet “Marrëveshja e parë që duhet të bëjmë është: mos i quani ato telefilma,” thotë Dr Arzu Ozturkmen, i cili jep histori në Universitetin Boğaziçi në Stamboll. “Ne jemi shumë kundër këtij emërtimi.” Ajo …

Lexo më shumë

Vizionari

kemal ataturk, vizionari, samir strati, Bor, Guinness World Records, turqia, shqiperia

Strati, rekord Guinness me portretin e Ataturkut me 250 mijë vida Artisiti i mozaikëve, Saimir Strati ka shënuar rekordin e 11 në Librin e Rekorderve Guinnes. Strati arriti të realizonte portretin e Ataturkut për 37 ditë në 15 metra katrorë, të mbuluar me 250 mijë vida të ngjyrave dhe dimensioneve …

Lexo më shumë

Futbollistet tona triumfojnë

kombetarja e vajzave, euro 2021, kosova, turqia, futbolli

Rruga për në Euro 2021 duke shënuar fitore kundër Turqisë Kombëtarja e Kosovës  e femrave startoi shkëlqyeshëm  në ciklin kualifikues për Euro 2021. Në ndeshjen hapëse të Grupit A “Dardanet” kanë shënuar fitore kundër Turqisë, me rezultat 2:0. Gjatë  90 minutave I egzaltuan me lojë mbi 4 mijë tifozë të …

Lexo më shumë

Dëmtohet memoriali turk në Tiranë

memoriali, turqia, shqiperia, tirana

Është thyer memoriali i vendosur në Tiranë në nder të viktimave që kundërshtuan tentativën e grushtit të shtetit në Turqi. Pllaka është dëmtuar në pjesën anësore të saj, ndërkohë që policia ka rrethuar zonën ku është vendosur memoriali. Mësohet se ngjarja ka ndodhur në mëngjesin e hershëm të premtes. Vendosja …

Lexo më shumë

Ta hash apo ta lëpish!?

taip erdogan, vladimir putin, rusia, turqia

Presidentët  provojnë akulloret pasi inspektuan pajisjet ushtarake Liderët vendosën të pushonin pak duke u shkëputur nga pajisjet e rënda ushtarake për t’u ëmbëlsuar me një akullore jashtë aeroportit. Presidenti rus Vladimir Putin e ka qerasur homologun e tij, Recep Tayyip Erdogan me një akullore teksa dy krerët e shteteve inspektuan …

Lexo më shumë

Turqia liron pastorin amerikan

Turqia liron pastorin amerikan

Një gjykatë turke vendosi të premten të lirojë pastorin e krishterë evangjelist amerikan Andrew Brunson, çështja e të cilit ka qenë në qendër të përplasjeve diplomatike mes Ankarasë dhe Uashingtonit. Vendimi mund të jetë hapi i parë drejt përmirësimit të marrëdhënieve mes dy aleatëve të NATO-s. Gjykata miratoi një dënim …

Lexo më shumë