fbpx

Tag Archives: Turqi

Zyrtare: Erdogan e humb Stambollin

kundershtari ekrem imamoglu mund erdoganin ne stamboll

Janë numëruar 100 për qind të votave në Stamboll, dhe presidenti turk Recep Tayyip Erdogan e ka humbur zyrtarisht bastionin e tij. Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve, Anadolu Agency, janë numëruar të gjitha votat e zgjedhjeve lokale në Stamboll. Ekrem İmamoğlu i Partisë Republikane Popullore ka fituar 48,79 për qind, …

Lexo më shumë

Erdogan hapi aeroportin më të madh në Evropë

Erdogani

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, hapi aeroportin e ri ndërkombëtar të Stambollit – më të madhin në Evropë. Një aeroplan që bartte udhëheqësin turk ateroi në Aeroportin e Stambollit, duke shënuar hapjen e objektit. Aeroporti i Stambollit, trefishi i madhësisë së Aeroportit të Frankfurtit në Gjermani, pritet të shfrytëzohet …

Lexo më shumë

Gjermania apelon shtetasit e saj: Kujdes si i përdorni rrjetet sociale në Turqi

Berlin

Gjermania ka apeluar shtetasit e saj që të jenë të kujdesshëm për aktivitetet në rrjetet sociale gjatë kohës sa qëndrojnë në Turqi. Udhëzimi për udhëtime është reviduar . Tani ai përmbanë vërejtjenpër rrezikund që mund ta ketë kritika drejtuar pushtetit të Turqisë në mediat sociale. Sipas Ministrisë së Jashtme të …

Lexo më shumë

A është Bitcoini hallall?

bitcoin

Organi kryesor religjioz në Turqi ka marrë vendim që valuta virtuale, Bitcoin, nuk është e përshtatshme me rregullat e fesë islame, shkruan Euronews. Drejtorati për Çështje Fetare, ose Diyanet, një organizatë shtetërore që merret me çështje religjioze, ka thënë që përdorimi i bitcoinit nga myslimanët nuk është i lejuar sepse, …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!