fbpx

Tag Archives: Trump

Çka është “impeachment” dhe pse po kërkohet shkarkimi i presidentit Tump?

donald trump

Kryesuesja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, ka njoftuar të martën se do të nisë një hetim zyrtar nëse presidenti Donald Trump, duhet t’u nënshtrohet procedurave të shkarkimit. Ky vendim vjen pas raportimeve se presidenti Trump gjatë një telefonate në korrik me presidentin e Ukrainës, Volodomyr Zelenskyi, kishte kërkuar nga …

Lexo më shumë

Trump uron 11 vjetorin e pavarësisë

pavarësia, kosova, 17 shkurt

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, përmes një letre, ka përgëzuar mbarë popullin e Kosovës për përvjetorin e njëmbëdhjetë të pavarësisë. Presidenti Trump, i ka inkurajuar qytetarët e Kosovës që të fokusohen në ruajtjen e parimeve demokratike, në forcimin e sundimit të ligjit dhe në avancimin e …

Lexo më shumë

“Biologjia” e bindjeve politike

trump dhe clinton

Në Shtetet e Bashkuara, zgjedhjet e mesmandatit në nëntor do të përcaktojnë kontrollin e Kongresit. Në mjedisin e sotëm shumë të polarizuar politik, mbështetësit republikanë dhe demokratë po mbrojnë qëndrimet e tyre mbi çështjet kyçe, dhe debati ka pak të ngjarë për t’i bindur të ndryshojnë mendim. Ky është problem …

Lexo më shumë

Trump do të detyrohet të dëshmojë

trump

Këshilltari special që po udhëheq hetimet për përfshirjen e mundshme të Rusisë në SHBA, ka hapur në Mars mundësinë e ftesës së Prokurorisë për dëshmi të presidentit Donald Trump. Këtë e ka bërë të ditur ish-avokati i tij, duke konfirmuar se hetuesit kanë nisur këtë masë të detyrueshme ndaj presidentit …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!