fbpx

Tag Archives: treni

Ky tren ecën pa binarë

treni pa binar 1

Në Kinë është prezantuar projekti ART, një tren që lëviz mbi binarë virtual dhe falë shpejtësisë që ka do të përshkojë distanca të konsiderueshme në qytete e mëdha. Gjithashtu ky tren pritet të ulë ndjeshëm ndotjen në ambient. Projekti i këtij automjeti inovativ i transportit publik daton që në vitin …

Lexo më shumë

Treni superluksoz i Japonisë. FOTO

treni

Kur projektuesit e Ferrarit vendosin të krijojnë një tren, ky është edhe rezultati mahnitës. I quajtur treni Shiki-Shima në Japoni ai nuk ofron vetëm shpejtësi, por edhe luksin për të realizuar një udhëtim treditor në lindje të Japonisë në luks të pashembullt. Ky tren ka 10 lokomotiva, në të cilat …

Lexo më shumë