fbpx

Tag Archives: Tito

A e dini se Stalini tentoi ta vriste Titon

Në histori do të mbahet mend letra e Titos, përmes së cilës vendosi të mbronte vetën dhe njëkohësisht të kërcënonte Stalinin e madh. Në maj të vitit 1948 kishte përçarje të madhe mes Titos dhe Stalinit. Partia Komuniste e Jugosllavisë i ka hedhur poshtë akuzat e  komunistëve sovjetikë kundër politikës së udhëheqjes …

Lexo më shumë