fbpx

Tag Archives: Tirana

Siç e kërkon ligji dhe tradita në BE

Kompanitë me mbi 100 punonjës do ndërtojnë çerdhe e kopshte Kompanitë e mëdha me mbi 100 punonjës do të duhet të ngrenë pranë ndërmarrjes çerdhe dhe kopshte”. Kërkesa është bërë nga kryebashkiaku, Erion Veliaj, i cili e konsideroi këtë një masë për të ulur fluksin e fëmijëve në institucionet publike. …

Lexo më shumë

Dëmtohet memoriali turk në Tiranë

memoriali, turqia, shqiperia, tirana

Është thyer memoriali i vendosur në Tiranë në nder të viktimave që kundërshtuan tentativën e grushtit të shtetit në Turqi. Pllaka është dëmtuar në pjesën anësore të saj, ndërkohë që policia ka rrethuar zonën ku është vendosur memoriali. Mësohet se ngjarja ka ndodhur në mëngjesin e hershëm të premtes. Vendosja …

Lexo më shumë

Një hallkë tjetër në zinxhirin e një tradite albanologjike

seminari gjuhes, prishtina, tirana

Të pranishmit me një minutë heshtje nderuan Drejtorin e Nderit të Seminarit, albanologun e shquar, akademik Idriz Ajetin. Në hapjen e seminarit, dekania e Fakultetit të Filologjisë, prof. Lindita Rugova, theksoi rëndësinë e traditës së Seminarit dhe kontributin e studiuesve për gjuhën, letërsinë, dhe kulturën shqiptare. “Institucioni i Seminarit është …

Lexo më shumë

Aktorët nxirren me dhunë nga teatri

teatri, tirana

Pavarësisht protestave dhe kundërshtimit të aktorëve dhe disa qytetarëve Në mëëngjesin e sotëm forca të shumta policore kanë rrethuar ndërtesen e Teatrit në Tiranë. Në një prononcim të shkurtër për media, regjisori Robert Budina u shpreh se u tërhoq zvarrë nga godina, shkruan News 24. “Policia e krimit na tërhoqi …

Lexo më shumë

Transporti ekologjik në Tiranë

transporti ekologjik, tiran

Këshilli i Ministrave miratoi sot marrëveshjen e financimit mes Shqipërisë dhe KFW në kuadër të projektit të transportit të gjelbër në Tiranë. Në këtë marrëveshje Shqipëria përfaqësohet nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë (Marrësi), Bashkia Tiranë (Agjencia zbatuese e projektit). Kjo marrëveshje mes Shqipërisë dhe KFW Frankfurt am Main (KFW), …

Lexo më shumë