fbpx

Tag Archives: Thaqi

Punësimet politike të serbëve

brukseli, thaci, vuciqi, mogerini, serbet

Marrëveshja e Brukselit e vitit 2015, marrëveshje  politike dhe obligative për MTI-në Ministria e Tregtisë dhe Industrisë sqaron se punësimi i Inspektorëve nga komuniteti serb (strukturave në veri) është bërë në bazë të Marrëveshjes së Brukselit të vitit 2015, marrëveshje  politike dhe obligative për MTI-në (dhe shumë Institucione tjera). Pavarësisht …

Lexo më shumë

Deputeti Sejdiu publikoi dokumente të betimit të gjyqtarëve serbë te presidenti Thaqi

thaqi_infoglobi

Më 24 tetor, 40 gjyqtarë dhe 13 prokurorë nga komunitetet joshumicë, kryesisht të përkatësisë serbe nga veriu i Kosovës kishin bërë betimin para Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për integrimin e gjyqësorit në veri që ndërlidhet me zbatimin e Marrëveshjen për Drejtësi, të arritur në Bruksel, më 10 shkurt 2015, …

Lexo më shumë

Thaqi i zhgënjyer nga BE-ja

Hashim Thaqi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, po mban një kurs mjaft të ashpër të retorikës politike karshi qasjes së Bashkimit Evropian ndaj Kosovës, në veçanti ndaj kushtëzimit të liberalizimit të vizave dhe proceseve integruese. Këto ditë, Thaçi ka kritikuar Komisionin Evropian, duke e cilësuar si të padrejtë vendosjen e kushtit të …

Lexo më shumë

Brian Yee në Kosovë

Hoyt Brian Yee

Zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee, përgjegjës për çështje evropiane dhe euro-aziatike, po viziton Kosovën. Ai ka zhvilluar takimin e parë me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Në një komunikatë të lëshuar nga Zyra e Presidentit Thaçi, thuhet se në këtë takim, është biseduar për marrëdhëniet bilaterale, rolin …

Lexo më shumë