Tag Archives: termeti

Veikkolainen : Ja pse ndodhin tërmetet dhe çfarë duhet të bëhet në rastin e tyre

Tërmetet nuk mund te parashikohen, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë sizmologu finlandez, Toni Veikkolainen. Ai thotë se Shqipëria është shumë pranë kufirit të pllakave tektonike, ndaj është zonë e prirur për tërmete. Sizmologu nga Universiteti i Helsinkit thotë se vendi është shumë pranë kufirit të pllakave …

Lexo më shumë

Kryeministri Rama: Shpallet gjendje e jashtëzakonshme në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama ka shpallur sot gjendjen e jashtëzakonshme, një ditë pasi tërmeti u mori jetën 24 personave dha qindra të lënduar. Në mbledhjen e jashtëzakonshme të qeverisë, Rama tha se nuk është thjesht çështje financash. “Do shpallim gjendjen e jashtëzakonshme bazuar në Kushtetutë. Ashtu si kushtetua dhe legjislacioni shtjellojnë, …

Lexo më shumë