fbpx

Tag Archives: termetet

Shkencëtarët: Viti 2018 me tërmete të mëdha

termete_infoglobi

Në vitin 2018 janë të mundshme tërmete të fuqishme nëpër tërë botën për shkak të ngadalësimit periodik të rotacionit të Tokës, paralajmërojnë shkencëtarët. Në takimin vjetor të Shoqatës gjeologjike amerikane, Rebeka Bendik nga Universiteti Montana dhe Roxher Bilam nga Universiteti Kolorado i sqaruan ato qëndrime se ndryshime të vogla në …

Lexo më shumë

Legjenda japoneze mbi tërmetet

legjenda

Cili është shkaku i tërmeteve? Japonia, një vend ku tërmetet janë shumë të shpeshta është përpjekur për të dhënë shpjegime mitologjike të fenomenit. Në mitologjinë japoneze i japin rritje numrit të tërmeteve për shkak të një peshku të madh të quajtur Namazu. Ky lloj peshku jeton në baltë. Namazu nuk …

Lexo më shumë