fbpx

Tag Archives: tërmet

Tërmeti i fuqishëm godet Athinën

termet

Një tërmet i fuqishëm goditi Athinën, kryeqytetin e Greqisë, duke ndërprerë lidhjet telefonike dhe energjinë elektrike në disa pjesë. Epiqendra e tërmetit, me fuqi prej 5.1 shkallësh të Richterit, u regjistrua rreth 22 kilometra në veriperëndim të Athinës. Banorët dolën në rrugë, ndërsa disa ndërtesa të larta u evakuuan pasi …

Lexo më shumë

Tërmet në Iran – qindra të plagosur

Tërmet në Iran – qindra të plagosur

Një tërmet i fuqishëm prej 6.3 shkallësh, goditi një provincë në Iranin perëndimor, duke lënë pas vetes rreth 700 të plagosur, por nuk pati njoftime për të vdekur. Tërmeti goditi të dielën në provincën Kermanshah, afër kufirit me Irakun dhe u ndje deri në Bagdad. Zyrtarët lokalë i thanë televizionit …

Lexo më shumë

Tërmet i fuqishëm në Indonezi

tërmeti

Një termet i fuqishëm prej 7.6 ballë sipas shkallës së Rihterit ka goditur bregun lindor të Indonezisë mëngjesin e sotëm. ​ Tërmeti shkaktoi panik të madh në mesin e qytetarëve të cilët me nxitim largoheshin nga shtëpitë e tyre. Situata është stabilizuar dhe nuk ka asnjë indikacion se lëkundjet e …

Lexo më shumë

Tërmet i fuqishëm në Meksikë

meksiko termeti_infoglobi

Një tërmet i fuqishëm prej 8.1 shkallësh goditi bregdetin jugor të Meksikos, duke shembur shtëpitë në shtetin Chiapas, duke vrarë të paktën pesë veta dhe duke shkaktuar valë cunami. Presidenti meksikan Enrique Pena Nieto, tha se tërmeti ishte aq i fuqishëm – më i fuqishmi që ka para Meksiko dhe …

Lexo më shumë

Tërmet në Cyrih

tërmeti

Një termet prej 4.6 shkallë të Rihterit ka goditur juglindjen e Zvicrës. Lëkundjet e tij janë ndier edhe në Austri, Itali dhe Gjermaninë Jugore. Sipas mediave vendase tërmeti ka ndodhur në orën 21:12 minuta. Akoma nuk dihet nëse ka pasur viktima dhe dëme materiale si pasojë e këtij tërmeti, megjithatë …

Lexo më shumë